HSYK olağanüstü toplandı

17.02.2010


Başsavcı Cihaner´in gözaltına alınıp tutuklanmasına yüksek yargıdan ardı ardına tepkiler geldi. HSYK, olağanüstü gündemle toplandı.Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in gözaltına alınması Ankara'da yankı buldu.

Ankara'da dün Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Yargıtay ve YARSAV'dan peşpeşe tepkiler geldi. HSYK, bugün Başsavcı İlhan Cihaner'in gözaltına alınıp tutuklanmasını görüşmek üzere olağanüstü gündemle toplandı.

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada Başsavcı Cihaner'in gözaltına alınmasıyla ilgili görev ve yetki konusunu açıklığa kavuşturmak için çalıştıklarını söyledi.

Şu an için bir açıklama yapmak istemediğini belirten Özbek, HSYK'nın konuyu ayrıntılı olarak değerlendireceğini vurguladı.

Toplantının ardından yazılı bir açıklama yapılması da bekleniyor.

YÜKSEK YARGIÇLAR YARGITAY'DAN AÇIKLAMA BEKLİYOR
Yargıtay'da biraraya gelen 30'u aşkın Yargıtay üyesi, Başsavcı Cihaner'in gözaltına alınmasına ilişkin rahatsızlıklarını başkanlığa iletti.

Cihaner hakkında ancak Yargıtay'ın işlem yapabileceğini, mevkidaşı bir savcının başka bir savcıyı keyfi olarak gözaltına aldıramayacağına dikkat çeken yüksek yargıçlar, Yargıtay Başkanlığı'nın tepkisini ortaya koymasını istedi.

Bu amaçla üyeler Yargıtay'ın en üst karar alma mercii olan Yargıtay Başkanlık Kurulu'nun olağanüstü toplanarak  bir açıklama yapmasını talep etti.

YARSAV: AĞIR HUKUK İHLALİ
Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan ise, gözaltı sürecini eleştirerek yargıç ve savcıların özel yetkili mahkemeler tarafından yargılanamayacaklarını belirtti.

Tarhan, ''Yargıtay tarafından yargılanacak bir Cumhuriyet başsavcısının soruşturma yetkisi olmayan kişilerce aranarak gözaltına alınması ağır bir hukuk ihlalidir'' dedi.

YARSAV Başkanı Tarhan, yapılan işlemin Anayasa'nın 144, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 89. ve CMK'nın 250/3. maddeleriyle öngörülen yargıç güvencesine açıkça aykırı olduğunu savundu.

Tarhan, şu ifadeleri kullandı:

''Bugünden itibaren artık Türkiye'de hiçbir yargıç, Cumhuriyet savcısı, Yargıtay, Danıştay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yargıç üyelerinin güvencede olmadığını'' iddia ederek, ''CMK 250/3. maddesinde özel yetkili mahkemelerin görev alanı düzenlenirken Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'ın yargılayacağı yargıçlar hariç bırakılmıştır.''

YARSAV, işlemi gerçekleştiren tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.http://www.canradyo.com.tr/v1/haber/habergoster.asp?id=1050